Ремонтът на битова електронна техника може да се окаже весело занимание. Всичко зависи от това как ще се отнесете към тази задача.
1. Преди ремонта внимателно огледайте външния вид - винаги е необходимо да се изследва монтажната платка за неизправности. По време на прегледа особено внимание обърнете на обгорели резистори, разхлабени съединения, пукнатини в платката, следи от прегряване на отделни елементи, разрушения или износване на материала.
2. Слушайте, слушайте, слушайте... - наличието на високо напрежение в телевизора може да се определи по слух.
3. Ръцете също са инструмент.
4. Следете за ярка светлина.
5. Пукотът също има определени причини.
6. Поява на дим - всички сме чували израза "дим без огън няма". При поява на дим трябва да проверите трансформатора за късо съединение.
9. Една и съща схема за различни модели - производителите на електронни уреди по правило използват ограничен брой схеми. За различните модели се променят едни и същи схеми. Така едни и същи схеми могат да бъдат открити в различни типове телевизионни приемници.
Задължителни правила при ремонти:
1. Да се работи при добра изолация на тялото от "земя", например върху паркет, мокет, балатум и с обувки с изолиращи подметки.
2. При включен телевизор не се допуска "опипване" на елементите с двете ръце - едната винаги трябва да е във въздуха или подпряна на кутията на телевизора.
3. Да се избягва допирът с елементите от високоволтовите вериги.
4. При разпояване и запояване на елементи електронната техника трябва да се изключва от електрическата мрежа.
5. Да не се правят опити за ремонт без знания по електроника и умения за работа с поялник.
Pingback: Ремонти при домакински електроуреди